Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters

10 квітня 2017 року під патронатом Міністра юстиції України Павла Петренка в Національному музеї історії України Державна архівна служба України презентувала архівно-музейний проект “Декомунізація: архівні хроніки”.

На виставці представлені документи та експонати із фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Державного архіву міста Києва та Державної наукової архівної бібліотеки, Національного музею історії України.

Виставку урочисто відкрила Голова Державної архівної служби Тетяна Баранова. До виступів були запрошені Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, а також директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська, директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України Ольга Бажан, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Олена Чижова.

У своїй промові Тетяна Баранова розповіла про концепцію архівно-музейної виставки та наголосила на тому, що даний проект, приурочений до другої річниці ухвалення Верховною Радою України пакету законів про декомунізацію, відображає процес позбавлення нашої держави від радянського тоталітарного минулого, який розпочався ще з моменту здобуття Україною незалежності. “Ухвалені Верховною Радою України 9 квітня 2015 року Закони про декомунізацію унормували цей процес,” – зазначила Тетяна Баранова.

З виступу директора Центрального державного архіву громадських об’єднань України Ольги Бажан присутні дізналися, що одним із завдань, яке поставили перед собою організатори виставкового проекту, є нагадування про злочини радянської тоталітарної системи проти власного народу на прикладах безжально зламаних доль як видатних українських громадських, наукових та культурних діячів, так і мільйонів звичайних людей. О. Бажан звернула увагу на представлені архівні кримінальні справи Олександра Грушевського, Остапа Вишні, Людмили Старицької-Черняхівської, Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга-Лотрінгена). Особливу зацікавленість присутніх викликала розповідь про долю звичайної киянки Ольги Морозової, архівна кримінальна справа якої також експонувалася на виставці. Жінка отримала 10-річний термін ув’язнення за жарт про представника радянської політичної еліти. Її десятирічний син та дванадцятирічна донька були відправлені у дитячі будинки. “У 1996 році до нас в архів звернувся син О. Морозової, який хотів дізнатися про долю своєї матері. Неймовірно сумно було дивитися на цього, вже похилого віку чоловіка, який зі сльозами на очах гортав пожовклі сторінки архівної кримінальної справи. Він розповів, що довгий час шукає свою сестру, з якою його розлучили після арешту матері і просив у нас допомоги в її пошуку. На той час, не маючи інформації про подальшу долю дочки О. Морозової, архів не міг йому допомогти. Пройшло десять років і до нас звернулася жінка з Білорусії, яка хотіла ознайомитися зі справою Ольги Морозової. Вона виявилася її донькою. Ми надіслали матеріали справи та повідомили про те, що її шукає брат. І хоча брат з сестрою не змогли зустрітися, адже жінка померла, проте їх діти налагодили зв’язок. Ця історія є унікальною, і нам дуже приємно, що наш архів став тим містком, який об’єднав цю родину”.

На презентацію виставкового проекту завітало багато гостей: керівники та співробітники архівів, працівники музею, представники громадськості та ЗМІ.