Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters

ПРЕС-РЕЛІЗ

Меморіального комплексу «Національного музею історії

Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років»


Відкриття художньо-документальної виставки

ГЕРОЙ. ПАТРІОТ. ПАРТИЗАН

до 100-річчя від дня народження Героя Радянського Союзу

Яна Налепки


14 вересня 2012 року о 12 годині у головному корпусі Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» (вул. Лаврська, 24) відбудеться відкриття виставки «Герой. Патріот. Партизан», присвяченої 100-річчю від дня народження Героя Радянського Союзу Яна Налепки.

Виставку створено Словацьким Союзом борців проти фашизму, Клубом художників та теоретиків (Словаччина), Меморіальним комплексом «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» із залученням матеріалів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, за підтримки Посольства Словацької Республіки в Україні.

Експозиційний простір виставки поєднав дві складові історичного відображення тогочасних подій – документальну і мистецьку. На ній представлені автентичні матеріали та художні твори.

У розділі «Ян Налепка та його бойові побратими» експонуються накази, донесення, рапорти, звіти, довідки, різноманітні речі та документальні світлини, що яскраво ілюструють участь словаків-антинацистів у партизанському русі та бойових діях Червоної армії на Житомирщині. В експозиції – унікальні персональні матеріали Героя Радянського Союзу генерал-майора О.М. Сабурова, командира Житомирського партизанського з’єднання, у складі якого воював загін Яна Налепки.

Розділ «У пам’яті назавжди» барвистою, епічною мовою художньої творчості словацьких митців, значна частина яких – учасники Словацького національного повстання, ветерани 1-го Чехословацького армійського корпусу, – показує боротьбу словаків у європейському русі Опору. На виставці представлені художні роботи провідних словацьких художників та скульпторів – С. Гарангозо, Ф. Гложніка, Я. Павлічкової, Л. Ілечка та багатьох інших. Заслуговують на увагу твори одного з найбільш відомих словацьких художників і графіків, випускника Братиславської художньої школи, Народного художника Чехословаччини О. Дубая; яскраві скульптурні образи Я. Куліха. Змістовною домінантою розділу є твори, присвячені спільній боротьбі словацького та українського народів проти нацизму, основним віхам боротьби словацьких патріотів на чолі з Героєм Радянського Союзу Яном Налепкою.

Уперше широкому колу громадськості представлено: лист капітана Яна Налепки до брата Йозефа, написаний у день переходу до партизанів 15 травня 1943, та зошит з його особистими нотатками (18.05. – 15.11.1943); щоденник партизанського загону під командуванням капітана Я. Налепки (Рєпкіна) Житомирського партизанського з’єднання (18.05.-24.11.1943).


У рамках відкриття виставки «Герой. Патріот. Партизан» відбудеться презентація поетичної збірки відомого словацького поета і прозаїка Йозефа Лайкерта – «Недовговічність».


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ –

Філатова Наталя Станіславівна

(тел. 285-94-52)