Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters


 

МАКОВСЬКА НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА – кандидат історичних наук, історик. Народилася 20 вересня 1953 р. в м. Києві. У 1970 р. закінчила із золотою медаллю київську середню школу №145 та вступила на історичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, отримавши в 1975 р. диплом з відзнакою. Після навчання Наталія Василівна почала працювати на посаді старшого лаборанта історичної кафедри в Інституті підвищення кваліфікації викладачів суспільних наук при цьому ж університеті. Вона є вихованкою визначного вченого – джерелознавця, професора, доктора історичних наук М.Я. Варшавчика. З 1979 р. перейшла на викладацьку роботу до Київського медичного інституту, а 1985 р. захистила дисертацію та стала кандидатом історичних наук. У квітні 1990 р. їй присвоєно звання доцента кафедри політичної історії Київського медичного інституту.

З липня 1991 р. Н.В. Маковська почала працювати на посаді старшого наукового співробітника Інституту політичних досліджень при ЦК Компартії України, а в квітні 1992 р. її призначили завідувачкою відділу науково-довідкового апарату і використання документів ЦДАГО України. У липні 1994 р. вона стає заступником директора ЦДАГО України і на цій посаді пропрацювала до грудня 1996 р. Майстерно володіючи теорією і практикою архівної справи, Наталія Василівна виступала з даної проблематики на наукових конференціях та семінарах. Як історик-архівіст проводила роботу в науково-методичній та публікаторській сферах, була співавтором низки збірників, підготовлених в архіві, долучилася до створення путівника по фондах та колекціях ЦДАГО України (2001). Також багато уваги приділяла комп’ютеризації архівної справи, впровадженню новітніх методів використання документної інформації та організації виставок. Зокрема, за її активної участі у 1993 р. було підготовлено міжнародну виставку архівних документів “Чорнобиль: документи свідчать, нагадують, застерігають”, на якій вперше були презентовані документи, що тривалий час зберігалися під грифом “цілком таємно”. За ініціативи Наталії Василівни в ЦДАГО України запроваджено проведення науково-методичних семінарів для працівників архіву, тематика яких стосувалася актуальних питань розвитку архівної справи та проблем використання архівного інформаційного ресурсу у висвітленні новітньої історії України. До участі в роботі семінарів запрошувалися відомі вчені історики, політологи, знані архівісти.

Від січня 2003 р. і до вересня 2018 р. Наталія Василівна очолювала Центральний державний архів вищих органів влади та управління України. Як керівник державної установи вона професійно підходила до вирішення виробничих питань і приділяла увагу, в першу чергу, роботі з державними органами влади: формуванню та зберіганню Національного архівного фонду, комплектуванню архіву профільними документами, науково-методичній роботі, здійсненню всебічного використання документної інформації, сприянню розвиткові співробітництва ЦДАВО України з міжнародними організаціями в архівній галузі.

Наталія Василівна є автором багатьох наукових статей, одним з упорядників низки збірників архівних документів, серед яких: “Політична ретроспектива Чорнобильської катастрофи в документах” (1993), “Чорнобильська трагедія. Документи і матеріали” (1996), “Нацистське золото” з України: у пошуках архівних свідчень” (1998, 2000), “Волинь – Східна Галичина 1943-1944: путівник по польських та українських архівних документах” (2003), “Актуальні джерела ЦДАВО України з історії Другої світової війни” (2005), “Архіви окупації 1941-1944 рр.” (2006), “Історія державної служби в Україні: у 5 томах. Том 5: Документи і матеріали. Книга 1. 1914-1991 рр.” (2009) та ін.

Віддану працю Наталії Василівни Маковської відзначено багатьма державними нагородами та відзнаками. Її нагороджено Грамотою Верховної Ради України “За заслуги перед Українським народом”, Почесною грамотою Верховної Ради України “За особливі заслуги перед Українським народом”, Подякою Кабінету Міністрів України “За вагомий особистий внесок у розвиток архівної справи та високий професіоналізм”, Почесною грамотою Міністерства закордонних справ України “За активну взаємодію з дипломатичною службою України”, Почесною грамотою Державного комітету архівів України, Почесною грамотою Державної служби спеціального зв’язку України, Трудовою відзнакою “Знак пошани”, присвоєно Почесне звання “Заслужений працівник культури України” тощо.

Наталія Василівна і сьогодні активно працює як науковець. Її кваліфіковані поради та настанови, досвід та чудовий дар оповідача залишають незабутні враження від спілкування з нею.