Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters

Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років

Центрального державного архіву громадських об’єднань України


ВИСТАВКА


До 70-ї річниці з дня створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія» відкривається виставка з реліквійних колекцій Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України та Краснодонського обласного ордена Дружби народів музею «Молода гвардія». Створена на виконання постанови Верховної Ради України «Про відзначення 70-річчя з дня створення підпільної молодіжної організації "Молода гвардія» та розпорядження Кабінету Міністрів України «Про утворення Організаційного комітету з підготовки та відзначення 70-річчя від дня створення підпільної молодіжної організації «Молода гвардія».

Основна ідея експозиції – відтворити життєвий шлях молодогвардійців, показати їхній внесок у підпільно-партизанській боротьбі в роки Великої Вітчизняної війни.

Підпільна молодіжна організація «Молода гвардія» була створена у липні-серпні 1942 р. в окупованому нацистами м. Краснодоні за рахунок об’єднання стихійних, незалежних одна від одної підпільних груп патріотично налаштованої молоді, що прагла боротися з ворогом. Уся організація нараховувала більше ста молодих людей. Члени «Молодої гвардії» таємно прослуховували радіо, складали та розповсюджували листівки, збирали зброю й набої, здійснювали напади на німецькі автомашини на шляхах за межами міста. У ніч на 7 листопада в м. Краснодоні та навколишніх шахтарських селищах ними були вивішені червоні прапори, а в ніч на 6 грудня – спалено біржу праці, завдяки чому врятовано від вивезення на примусові роботи до Німеччини близько двох тисяч земляків.

Молодогвардійці діяли не маючи досвіду нелегальної роботи, за відсутності конспіративних навичок та серйозного керівництва з боку більш досвідчених підпільників. В умовах тотального контролю гітлерівської поліції та жандармерії за суспільством, довго втриматися у підпіллі молодим патріотам не вдалося. Організація була викрита, а її активісти арештовані. Після жорстоких катувань 49 юних підпільників було розстріляно й скинуто в шурф шахти №5. Олег Кошовий, Любов Шевцова, Віктор Суботін та Семен Остапенко – розстріляні поблизу м. Ровеньки.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 вересня 1943 р. п’ятеро керівників «Молодої гвардії» удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Івану Туркеничу звання Героя присвоєно 5 травня 1990 р. 44 учасники краснодонського підпілля нагороджені орденами та медалями.

Довгим був шлях до визнання Віктора Третякевича. Заарештований одним із перших серед своїх товаришів, одним із перших розстріляний, але через наклеп довгий час вважався зрадником. У 1959 р. реабілітований та посмертно нагороджений орденом Вітчизняної війни І ст.

Виставка гармонійно доповнює розділ експозиції «Молодіжне антинацистське підпілля. Матеріали провідних керівників підпільної молодіжної організації «Молода гвардія».

Представлені реліквійні фото, особисті документи, речі, розпорядження, книги, листування матері Олега Кошового.

Уперше широкому колу громадськості представлено колишні матеріали Республіканської виставки «Партизани України в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників» (її експонати стали основою фондозбірні Меморіального комплексу): портретне фото та статут ВЛКСМ Івана Туркенича, фотокопії листівок, шифрів, передсмертних написів на стінах в’язниці, проект Указу Президії Верховної Ради СРСР про нагородження орденами і медалями членів «Молодої гвардії», спеціальне повідомлення Наркома Внутрішніх справ УРСР В.Т. Сергієнка секретарю ЦК КП(б)У М.С. Хрущову про загибель підпільної організації «Молода гвардія».


Виставка розгорнута в головній експозиції Меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1944 років (вул. Лаврська, 24).


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ –

Філатова Наталя Станіславівна

(тел. 285-94-52)