Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters

Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років

Центрального державного архіву громадських об’єднань України

Реліквійно-документальна виставка

“До 110-річчя від дня народження

двічі Героя Радянського Союзу О. Ф. Федорова”

25 березня 2011 р., 14.30

Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років


До 110-ї річниці від дня народження двічі Героя Радянського Союзу О. Ф. Федорова відкривається виставка документів з колекцій Меморіального комплексу “Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років” та фондів Центрального державного архіву громадських об’єднань України. Основна ідея експозиції – відтворити життєвий шлях О. Ф. Федорова, показати його роль у підпільно-партизанському русі опору в роки Великої Вітчизняної війни, розкрити його активну державну та громадську діяльність тощо.

Олексій Федорович Федоров народився 30 березня 1901 р. у м. Дніпропетровську. Виховувався у дитячому будинку, а потім у багатодітній родині. З 14 років розпочав самостійне трудове життя. У 1920 р. закінчив військову школу, став вправним кавалеристом, але після тяжкої хвороби був змушений демобілізуватися. Працював на заводах і будовах. Закінчив залізничний технікум. Із 1930-х років – на Чернігівщині, де стає партійним працівником. Через деякий час стає першим секретарем Чернігівського обкому КП(б)У.

З перших днів Великої Вітчизняної війни розкрився талант О. Ф. Федорова не лише як партійно-політичного діяча, а й визначного організатора і керівника підпільно-партизанського руху в Україні. Від вересня 1941 р. до березня 1943 р. – секретар Чернігівського підпільного обкому партії, начальник обласного штабу партизанського руху, командир з’єднання партизанських загонів Чернігівської області. З просуванням народних месників на захід очолив Волинський підпільний обком, а його з’єднання, після переформування і передислокації у західні області України, отримало назву Чернігівсько-Волинське.

Перші свої бойові накази у листопаді 1941 р. О. Ф. Федоров підписував від імені “генерала Орленка”. Цей партизанський псевдонім підкреслював роль Олексія Федорова як народного ватажка в антифашистській боротьбі, якнайкраще відповідав його діловим і людським якостям. Накази суворого і вимогливого “генерала Орленка” дійсно підтверджувались бойовими справами народних месників, а також їх дієвою допомогою місцевому населенню. Тому і залишилось це легендарне ім’я у вдячній народній пам’яті.

Одне з найбільших і боєздатних формувань України, з’єднання з осені 1942 р. стало спеціалізуватися на масштабних диверсіях. За участю мінерів-підривників з’єднання влітку 1943 р. було підірвано третину ешелонів противника, знищених на цей час усіма українськими партизанськими формуваннями, повністю виведено з ладу Ковельський залізничний вузол.

Першою Зіркою Героя О. Ф. Федоров удостоєний у травні 1942 р., другою – у січні 1944 р. Генерал-майор О. Ф. Федоров, керуючи насправді партизанською армією (понад 5 тисяч бійців), цінував життя кожної людини, боровся за розумний ризик в їх діях.

Від квітня 1944 р. – перший секретар Херсонського обкому партії, потім працював в Ізмаїлі та на Житомирщині. Протягом 1957-1979 рр. – міністр соціального забезпечення УРСР. Останні десять років життя О. Ф. Федоров очолював Комісію у справах колишніх партизанів Великої Вітчизняної війни при Президії Верховної Ради України, був головою міської організації ветеранів війни. Обраний Почесним громадянином міста Києва. Член Спілки письменників СРСР. Автор багатьох книг, у тому числі – “Підпільний обком діє”, “Остання зима” та інших.

Свідомий громадянин України О. Ф. Федоров усе своє довге життя прожив з народом і для народу, він завжди був необхідний своєму часові, а тому, по праву заслуговує на пам’ять і пошану співвітчизників.


Виставка розгорнута в приміщенні Меморіального комплексу “Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років” (вул. Івана Мазепи, 44).


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ –

Власенко Світлана Іванівна

(тел. 285-74-05; Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.)