Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters
Верховна Рада України Президент України Урядовий портал Міністерство юстиції України Державна архівна служба України Національне агентство України з питань державної служби

Центрального державного архіву громадських об’єднань України

Національного музею історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років


Реліквійно-документальна виставка

“Підпільно-партизанська преса України”


20 вересня 2010 р., 14.00
ЦДАГО України (вул. Кутузова, 8)

До Дня партизанської слави Центральний державний архів громадських об’єднань України та Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років підготували реліквійно-документальну виставку “Підпільно-партизанська преса України”, яка розкриває значимість друкованого слова як одного із важливих засобів боротьби з нацистськими загарбниками на окупованій території України в роки Великої Вітчизняної війни.

Вперше на огляд громадськості представлено повний комплекс газет, які друкувалися партизанськими формуваннями і підпільними організаціями на окупованій території України. Серед них – оригінали багатотиражних видань: “Партизан України”, “Партизан” і “Партизанська правда” – Житомирського партизанського з’єднання, “За Батьківщину” – Тернопільського партизанського з’єднання ім. М.С. Хрущова, “Красный партизан” – Сумського партизанського з’єднання, “Удар с тыла” – Кам’янець-Подільського партизанського з’єднання ім. Ф.М. Михайлова, “Червоний Прапор” – Рівненського підпільного обкому партії та обласного штабу партизанського руху, “Красный Крым” – місцевого підпільного обкому ВКП(б) і багато інших. Також на виставці представлені листівки, бойові листки, стінгазети, літературно-художні збірки найактивніших і найдієвіших українських радянських партизанських з’єднань та загонів і підпільних організацій.

Не залишилося поза увагою й висвітлення діяльності тих українських патріотів, відомих і, на жаль, зовсім невідомих, хто мав безпосереднє відношення до налагодження роботи партизанських та підпільних друкарень. Експозиція репрезентує особисті матеріали редакторів партизанських видань: Д. Абрукіна, Г. Бескромного, І. Гридчина, Л. Овсянка, П. Рудя, І. Сербіна, О. Чистякова, М. Шеремета. Представлені на виставці й особисті документи українського поета М. Бажана, твори якого друкувалися на шпальтах цих газет.

Організаційні заходи щодо становлення і розвитку підпільно-партизанської преси розкриваються у документах ЦК КП(б)У, УШПР та їх відділів. Вони дозволяють простежити особливості самостійного друку та його роль у піднесенні патріотичних почуттів і морального духу окупованого населення. Серед документів – постанови нелегального ЦК КП(б)У, які носили гриф “Цілком таємно”, інформаційно-аналітичні огляди відділу пропаганди й агітації ЦК КП(б)У, матеріали відділу інформації УШПР тощо.

Всього на виставці представлено більше 120 унікальних і маловідомих широкому загалу документів та фотоматеріалів, які дозволяють об’єктивно оцінити масштабність і результативність пропагандистсько-агітаційної діяльності партизанів і підпільників України та усвідомити значимість боротьби бійців народного фронту в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.


Виставка розгорнута в приміщенні ЦДАГО України (вул. Кутузова, 8) і працює з 10.00 до 17.00.


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ –

Власенко Світлана Іванівна

(тел. 285-74-05; Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.)