Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters

Центрального державного архіву громадських об’єднань України

Меморіального комплексу «Національного музею історії

Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років»


РЕЛІКВІЙНА ФОТОДОКУМЕНТАЛЬНА ВИСТАВКА

«Підпільно-партизанська преса України»


19 вересня 2011 р., 15.00
Київський національний університет імені Тараса Шевченка

На виконання Указу Президента України №697/2011 «Про заходи з відзначення у 2011 році Дня партизанської слави та 70-ї річниці партизанського руху в Україні у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.», до Дня партизанської слави Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» та Центральний державний архів громадських об’єднань України репрезентують реліквійну фотодокументальну виставку «Підпільно-партизанська преса України», яка розкриває значимість друкованого слова як засобу боротьби з нацистськими поневолювачами на окупованій території України в роки Великої Вітчизняної війни.

На огляд громадськості представлено повний комплекс газет, які друкувалися радянськими партизанськими формуваннями та підпільними організаціями на окупованій території України. Серед них – оригінали багатотиражних видань: «Партизан України» і «Партизанська правда» – Житомирського партизанського з’єднання, «За Батьківщину» – Тернопільського партизанського з’єднання ім. М.С. Хрущова, «Красный партизан» – Сумського партизанського з’єднання, «Удар с тыла» – Кам’янець-Подільського партизанського з’єднання ім. Ф.М. Михайлова, «Червоний Прапор» – Рівненського підпільного обкому партії та обласного штабу партизанського руху, «Красный Крым» – місцевого підпільного обкому ВКП(б) і багато інших. Також на виставці представлені листівки, бойові листки, стінгазети, літературно-художні збірки найактивніших і найдієвіших українських радянських партизанських з’єднань та загонів і підпільних організацій.

Не залишилося поза увагою й висвітлення діяльності тих українських патріотів, відомих і, на жаль, зовсім невідомих, хто мав безпосереднє відношення до налагодження роботи партизанських та підпільних друкарень. Експозиція репрезентує особисті матеріали редакторів партизанських видань: М.П. Бажана, М.С. Шеремета, Д. А. Абрукіна, Г.І. Бескромного, І.І. Гридчина, Л.Л. Овсянка, П.С. Рудя, О.І. Чистякова.

Організаційні заходи щодо становлення і розвитку підпільно-партизанської преси розкриваються у документах ЦК КП(б)У, УШПР та їх відділів. Вони дозволяють простежити особливості самостійного друку та його роль у піднесенні патріотичних почуттів і морального духу окупованого населення. Серед них – постанови нелегального ЦК КП(б)У, які носили гриф «Цілком таємно», інформаційно-аналітична документація відділу пропаганди й агітації ЦК КП(б)У, матеріали відділу інформації УШПР тощо.

Всього на виставці представлено більше 120 унікальних і маловідомих широкому загалу документів та фотоматеріалів, які дозволяють об’єктивно оцінити масштабність і результативність пропагандистсько-агітаційної діяльності партизанів і підпільників України та усвідомити значимість боротьби бійців народного фронту в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.


Виставка розгорнута у приміщенні історичного музею Київського національного університету імені Тараса Шевченка (вул. Володимирська, 60) і працює щодня з 10.00 до 17.00.


Конт. особа з питань акредитації ЗМІ –

Білоус Олександр Павлович

(тел. 285-90-40; Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.)