Центральний державний архів
громадських об’єднань України

Включити версію для поганого зору

Включити звичайну версію сайту

A

A

A


free counters

Виставка документів Національного архівного фонду України

“Чорнобиль: трагедія, відображена в документах”

До 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС

25 квітня 2016 року в читальному залі Центрального державного архіву громадських об’єднань України відбулася урочиста церемонія відкриття виставки документів Національного архівного фонду України “Чорнобиль: трагедія, відображена в документах”, присвяченої 30-й річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Експозицію виставки підготовлено спільними зусиллями Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного.

У відкритті виставки взяли участь перший заступник Голови Державної архівної служби України І. Кісіль, завідувач секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Н. Колесніченко-Братунь, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України Н. Маковська, директор Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного В. Берковський. Серед почесних гостей виставки були: Перший секретар Посольства Республіки Білорусь в Україні Г. Пузирний, заступник голови об’єднання військовослужбовців “Союз Чорнобиль” Збройних Сил України О. Авдєєв, консультант секретаріату комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Л. Войтович, заступник завідувача відділу організаційної роботи ЦК Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України О. Колеснікова, фотокореспондент, учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС О. Калашніков, відповідальні працівники Державної архівної служби України, директори та працівники архівних установ, представники громадськості та ЗМІ.

Відкрила виставку директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України О. Бажан. Вона розповіла про загальну концепцію виставки, закцентувала увагу на вперше презентованих широкому загалу документах, що висвітлюють реакцію міжнародної спільноти на Чорнобильську катастрофу та позицію керівництва радянської держави щодо її інформування з проблем ліквідації наслідків аварії, а також закликала присутніх уважно ознайомитися з представленими документами та зробити свої власні висновки про квітневі події 1986 року. Свій виступ О. Бажан завершила оголошенням хвилини мовчання на знак вшанування пам’яті загиблих під час аварії на ЧАЕС.

Запрошений до слова І. Кісіль зосередив увагу присутніх на героїчних діях ліквідаторів, які вже з перших хвилин, ціною власного життя намагалися локалізувати руйнівні наслідки аварії та врятували сотні тисяч людських життів. Н. Колесніченко-Братунь наголосила на першочерговому значенні роботи архівів України з об’єктивного висвітлення причин, перебігу і наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та подякувала організаторам виставки за їх вагомий внесок у цю справу. Н. Маковська, представивши документи з Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, поринула у власні спогади про той трагічний день, передавши присутнім відчуття розгубленості і тривоги, які поселилися тоді в душах мільйонів українців. В. Берковський запросив присутніх до перегляду унікального документального фільму з фондів ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, присвяченого першим дням ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.